Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarotový slovník - CH

   

Chaldejci - dávný semitský národ, který řídil jižní Babylonii od druhé poloviny osmého století do druhé poloviny století sedmého před Kristem. Jsou známi svými znalostmi o astrologii.

chaos - řecké slovo, které znamená "daleký prostor", především však "prázdný, nezměrný vesmír". V esoterice má často stejný význam výraz abyssos. Chaos má skrytý tvořivý potenciál. Vše v něm je již obsaženo jako zárodečné semínko či idea. Ta čeká jen na to, aby se mohla projevit, vystoupit na světlo.

chassidismus - hebrejské slovo znamenající "zbožní". Chassidismus je hnutí za náboženskou obnovu judaismu, které vzniklo v 18. a 19.století v Polsku a v Rusku. Učí radovat se ze všech věcí a živých bytostí, protože v nich přebývá Bůh. To je hlavní rozdíl chassidismu proti střízlivé víře talmudu. Chassidé se odvolávají na učení kabalisty Izáka Lurii.

Chefera - ( též chefgrah ) - je podle staroegyptského náboženství jedním aspektem či podobou boha Slunce. Chefera má podobu skarabea )chrobáka), přichází se Sluncem na povrch, kde se odevzdá Nut, bohyni nebes.

Cherubíni -

  1. druh andělů, anděl vůbec; po serafínech nejvyšší z devíti kůrů andělských

  2. bytosti z židovské mytologie, které měly lidské tělo a zvířecí hlavu. Podle Starého zákona nesli boží trůn. Cherubíni prý sestávají z částí čtyř různých bytostí: orla, lva, býka a člověka. Každá z těchto čtyř bytostí patří k jednomu elementu čili živlu: orel ke vzduchu, lev k ohni, býk k zemi a člověk k vodě. Cherubíni tak symbolizovali elementy v jejich nejrůznějších souvislostech.

Chiméra -

  1. v řecké mytologii obluda sršící oheň, měla tělo divoké kozy, hlavu lví a ocas hadí

  2. příšera, nestvůra vůbec

  3. pouhá klamná představa; vidina, přelud, halucinace

Chiromancie - ( také chiromantika ) - umění čtení z rukou. Z čar na vnitřní straně dlaně je údajně možné vyčíst informace o charakteru, zdravotním stavu, průběhu a délce života člověka. Zárověň jsou určité části rukou přiřazeny určitým planetám.

chorál -

  1. jednohlasý sborový liturgický zpěv křesťanských církví
  2. velebná, mohutně působící sborová píseň

Chtonický - řecké přídavné jméno, které znamená "náležející zemi či půdě". Další význam je "podsvětní, náležející k podsvětí". Chtonická je v první žřadě přízvisko řeckých bohyň jako Démétér a Hekaté, ale používalo se také ve spojení s podsvětními bohy jako např. s Hádem.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář