Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarotový slovník - F

F

fakír - svatý muž, který na sobě provádí zraňující či magické úkony jako ležení na hřebícich a LEVITACE. Fakíři jsou schopni ovládat svoje tělesné funkce, například srdeční tep a krevní tlak, prostřednictvím meditace,fakir.jpg autohypnózy a sebeovládání, a uvést se tak do stavu, kdy nepociťují bolest.

faksimile - věrná napodobenina tiskem  

Farizej - příslušník starožidovské náboženské strany zachovávající úzkostlivě, někdy ale spíš formálně a často i pokrytecky předpisy Mojžíšova zákona.

fatalismus - názor, že všechny události jsou předem určeny osudem a žádná aktivita jedince nemá smysl

Feng-šuej -  tradiční čínské plánování, na Západě známé jako GEOMANTIE, které určuje rozvržení a umístění hrobu, místnosti, domu i města tak, aby příslušná lokalita přinášela lidem s ní spojeným co nejvíce spokojenosti. Podle obecných zásad feng-šuej mají zakřivené přírodní útvary blahodárný účinek, kdežto přímé linie přinášejí stavbám, které jim stojí v cestě, neštěstí.

fetiš - Předmět posedlý duchy, obvykle africká dřevěná panenka, která se pro svého majitele stává představitelem jisté duchovní síly. fetišem se může stát i zvířecí zub, hadí kost nebo krásně zabarvený kámen. Fetiše se často nosí zavěšeny na krku jako ozdobné amulety. Obecně se věří, že fetiš má zvláštní kouzelnou moc, která člověku pomůže vyplnit jeho přání nebo ho ochránit před nebezpečím.

filia - láska člověka k člověku, přátelská ( dále agapé -láska pečující, láska Boha i krista k člověku a erós - láska k něčemu vyššímu )

filozofie - v nespecializovaných významech může slovo filozofie být mlhavým synonymem moudrosti; jednou máme na mysli pokorné smíření s osudem, podruhé schopnost vyváženého a soudného myšlení, do třetice určité vidění světa, nikoli však jasně formulované a často nesnadně definovatelné.

fyziologie - část biologie, jejímž předmětem je zkoumat funkce živých organismů, rostlinných i živočišných. Liší se od anatomie, která zkoumá strukturu orgánů. Existovala již v antickém řeckém a římském lékařství, ale vědou se stala teprve v 19.století, kdy Cl. Bernard svými výzkumy stanovil pravidla experimentální metody a potom je rozšířil na všechny biologické vědy

Fortovy jevy -  anomální úkazy, pojmenované po americkém fenomenologovi Charlesi Fortovi ( 1874 - 1932 ), jenž vystoupil s tezí, že každou náhodu ve skutečnosti organizuje jistá forma osudu, kterou nazývá KOSMICKÝ ŠPRÝMAŘ.

fotografie duchů - fotografie, které na deskách nebo filmech zachycují podobu jinak neviditelných duchů zemřelých.

fragment -

  1. zlomek, díl, část
  2. neúplně dochované nebo nedokončené umělecké dílo

fyziognomie - metoda odvozování povahy člověka a předpovídání jeho budoucnosti na základě interpretace rysů obličeje a tělesných znaků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář