Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarotový slovník - V

 V

vědomí - vědomí jako základní psychický fenomén není definovatelné, protože je to pojem kategoriální; znamená však (zhruba řečeno) "vědění o svém prožívání" - jeho opakem je bezvědomí, kdy jedinec neví nic o sobě ani o vnějším světě.

védy - posvátné písmo hinduismu

Věštění -

  • latinské slovo pro věštění, divinus, znamená "být inspirován bohy". Mnoho kultur na celém světě se zabývalo "předvídáním" budoucnosti pomocí házení větviček, mincí nebo čajových lístků. Někdy věštci používali i tvary kaluží po dešti. Touha vědět, co bude, představuje pro člověka silný hnací motor. 
  • nahlížení do budoucnosti či do něčeho neznámého za použití NADPŘIROZENÝCH prostředků. Věštci se mohou uvést do transu a používat různých pomůcek, aby získali informace o budoucnosti od nějakého božstva či ducha. 

věštění z křišťálové koule - jasnovidectví nebo věštění, založené na soustředěném pozorování křišťálové koule nebo jiného povrchu odrážejícího světlo (krystalu, hladiny tůně, zrcadla, leštěného kovu či dokonce kapky krve). Jasnovidec se dostává do transu, který mu umožňuje prožívat okultní stavy a vize, jež se údajně odrážejí v lesklém povrchu té dané pomůcky.

Vetala - elementál potulující se kolem hřbitovů a oživující, respektive posedající astrál čerstvě pohřbených těl.

vidění na dálku - schopnost vnímat informace o geograficky vzdálené osobě, věci či události prostřednictvím jasnozřivosti.

víla - nadpřirozená bytost lidské podoby, která má údajně kouzelné schopnosti a sklon všetečně zasahovat do lidských věcí.

vize - mystické, náboženské, případně někdy i prorocké vidění nějaké nadpřirozené události nebo bytosti. Taková vize může být halucinací nebo zjevením a může nastat, když je pozorovatel v transu nebo spí či sní.

vlkodlak - mýtická bytost, která čas od času mění svou lidskou podobu do podoby divokého zvířete, buď záměrně, nebo důsledkem kletby. V evropském folklóru tito podobu měnící tvorové, werewolfové, vraždí a požírají lidi. Když je vlkodlak poraněn ve své zvířecí podobě, rány jsou vidět na jeho těle, i když se pak zase vrátí do podoby lidské; je-li ve vlčí proměně zabit, umírá i jeho lidské tělo. V oblastech, ve kterých se nevyskytují vlci, se vyprávějí legendy o podobných masožravých tvorech, jako je například jihoamerický "pumodlak" a japonský "liškodlak".   

vúdú - náboženství pěstované především na Haiti a v některých částech Severní a Jižní Ameriky, které uctívá "matku bohyni", další menší bohy a soubor duchů. Zahrnuje rituály, při nichž divoký tanec a zpěv umožňují bohům vstoupit do duší a těl kněží a věřících, čímž si jeho vyznavači zajišťují mocnou ochranu, přístup k léčbě chorob a poznání svého budoucího osudu. VÚDÚ prý rovněž umožňuje rozpoznat nepřátele a jiné původce neštěstí a nabízí zaříkadla a kouzla, jimž se lze proti nim bránit.

 

 

 

 

     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář