Jdi na obsah Jdi na menu
 


0 Blázen

15. 3. 2009

 

 

Waiteův balíček Tarotových karet klade Blázna mezi Soud (XX) a Svět (XXI). Paul Case klade Blázna na počátek Velké Arkány, stejně jako mnoho dalších autorů. Tato karta může být zřejmě tou nejdůležitější kartou Velké Arkány, je určitě rovněž tou, o které budete muset sami rozhodnout, na které místo si ji zařadíte. Je také nemálo autorů, kteří kladou tuto kartu až na samý konec Velké Arkány. Já osobně ji používám jako nultou, tedy počáteční Tarotovou kartu.Kladu ji na "první místo Velké Arkány". Záleží však čistě a pouze na Vás samotných, ke které možnosti se přikloníte a co budete považovat za správnou interpretaci této karty. Ne nadarmo se setkáte s výkladem Blázna jako Cestovatele, snad je to i díky jeho problematické zařazenosti v balíčku Tarotových karet.

 

0 Blázen

Význam: pošetilost, dobrodružství, vize

Opačně: moudrost, negace

Naprostá pošetilost.

Tato karta je otevřeným symbolem nezměrné pošetilosti. Podobně jako Poutník (Arkánum 9) je i Blázen cestovatel. Avšak namísto používání inteligence nebo nějaké pomoci, aby si osvítil cestu, úmyslně odmítá sledovat, kam šlape.

Ze světského pohledu Blázen představuje osobu, která je rozhodnuta kráčet po určité cestě bez ohledu na všechna varovná znamení a ani nedává pozor, kam šlape.

Archetyp: dítě

Všeobecně: překvapení, otevřenost, nový začátek

Zaměstnání: laik, nová práce, nový začátek

Vztah: spontání, živý

Uvědomění: nezaujatost, zvědavost, hravost

Duchovně: moudrost blázna

Cíl: hledání a putování světem

Stín: nezodpovědnost

Opak: chaos, ztřeštěnost, selhání, ostuda

K čemu dodává odvahu: nezaujatě a hravě vyzkoušet něco nového

Před čím varuje: před chaotickými poměry a příliš velkou lehkomyslností

(040)

 Blázen symbolizuje chaos, z něhož vzniká všechno nové. Ztělesňuje bezstarostnou otevřenost bez předsudků. a chuť experimentovat. Jeho síla a záštita spočívá v jistotě instinktů, která jej ochrání i v těch největších nebezpečích. Je hnán zvědavostí a jeho cesta ho může zavést k vysokým cílům, o nichž však dosud nic netuší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář